fbpx

Zirkonyum malzemesi yardımıyla dişin etrafına yapılan kaplama işlemine zirkonyum diş kaplama denir. Zirkonyum kaplama dişlerin doğal görünmesini, güçlenmesini ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar. Bu yazımızda zirkonyum kaplama nedir ve diş kaplama nasıl yapılıyor bundan bahsedeceğiz.


Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye

Zirkonyum diş; Klasik kuron köprü dediğimiz dişe yapıştırılan protezlerde, öncelikle porselene destek olacak ve darbelere karşı kırılmasını engelleyecek bir metal destek yapılır ve üzerine porselen işlenir. Zirkonyum ile yapılan kuron veya köprü protezde bu metal alt yapının yerine beyaz renkli ve direnci metal kadar olmasa da oldukça yüksek dirençli olan zirkonyum alaşımı kullanılmaktadır. İşte bu alt yapıda metal yerine zirkonyum alaşım kullanılan dişlere zirkonyum diş denilmektedir. Zirkonyum kuron oldukça dayanıklı bir alaşım olduğu için ön bölge yanı sıra arka bölge kuron köprülerde de kullanılmaktadır. Sürekli gelişen teknolojisi sayesinde son yıllarda çok geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur.

Zirkonyum diş kaplama ve diş yaptırmak için ve diş beyazlatma işlemi için Trabzon'da bulunan diş hekimliğimizden hizmet alabilirsiniz.


Zirkonyum - Diş Hekimi Muhammet Aktürk

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

 • Zirkonyum diş kaplaması metal destekli kaplama gibi dişin tüm yüzeyini örtmektedir. Bu sebeple öncelikle klasik kaplamada olduğu gibi diş anestezi altında tüm yüzlerinden belli oranda küçültülür.
 • Ağız içi hazırlığı bittikten sonra ölçü ve gerekli tüm kayıtlar alınarak bilgisayar sistemine aktarılır.
 • Bilgisayar sistemine aktarılan bu kayıtlara göre blok şeklindeki zirkonyumlar 3 boyutlu makinelerde hazırlanır.
 • Dişe uyumu prova ile kontrol edilen zirkonyum alt yapıda bir problem yok ise bir sonraki aşama olan porselen yapımına geçilir.
 • Porselen tabakalar halinde zirkonyum alt yapının üzerine işlenir.
 • Ağızda porselen ilede prova yapılır ve cila ile zirkonyum destekli porselen diş hazırlığı bitmiş olur, kalıcı olarak dişe yapıştırıldıktan sonra rahatlıkla yeme içme işlemi gerçekleştirilebilir. rahatlıkla yeme içme işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Zirkonyum diş hem estetiğin hemde dayanıklılığın gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Bu sebeple ön bölge dişlerinde diş eksikliği var ise tam seramik kuron veya laminate veneer yerine zirkonyum kaplama tercih edilir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar genellikle ön dişlerde ki diş eksikliği sebebiyle ön diş kaplama yaptırmaktadır. Arka bölge köprülerde kaplama veya çok uzun olmayan köprülerde de zirkonyum diş kullanılabilmektedir. Ayrıca estetiğin önemli olduğu bölgelerde ve implant üstü protezlerde de zirkonyum diş yaptırma rahatlıkla tercih edilebilmekte. Zirkonyum dişin hangi durumlarda tercih edildiğini sıralarsak eğer;

• Estetik amacıyla tercih edilmektedir.

• Diş beyazlatma işleminden yeteri verim alınamadıysa tercih edilebilir.

• Şekil ve duruş bozuklukları olan dişlerde tercih edilebilir.

• Gülüş tasarımı yaptırmak isteyen kişiler tercih edebilir.

• Koyu renkli dişlere sahip olan kişiler zirkonyum diş kaplama tedavisini tercih edebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Uygulanış Adımları

 • İlk olarak dişler, kaplama işlemi için uygun boyuta getirilir.
 • Dişler uygun boyuta getirildikten sonra kaplamalar için ölçü alınır.
 • Dişe uygun renkte olan zirkonyum kaplamalar oluşturulur.
 • Son olarak yapıştırma işlemi yapılır ve kendi dişlerinizden farksız zirkonyum kaplamalara sahip olursunuz.

Zirkonyum - Diş Hekimi Muhammet Aktürk

Zirkonyum Nedir? Hangi Durumlarda Zirkonyum Tercih Edilmemektedir ?

Zirkonyum günümüzde neredeyse bir çok yerde kullanılmaktadır. Fakat çok uzun gövdeli köprülerde kırılma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Ön bölgelerde kişinin tüm dişleri mevcut ise ve estetik amaçlı bir gülüş tasarımı yapılıyorsa zirkonyum diş modelleri arasından dişin durumuna göre daha estetik olan lamine veneer veya tam seramik kuronlar tercih edilmelidir. Zirkonyum ön bölgede dişlerin eksik olduğu durumlarda veya hastanın kapanış ve çiğneme alışkanlıklarına bağlı olarak laminate ve tam seramik protezleri kullanmasının dayanıklılık anlamında (kırılma ihtimali) sorun olacağı düşünülen durumlarda zirkon kaplama diş tercih edilir.

 

Zirkonyum Kaplama Diş Avantajları Nelerdir?

 • Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olduğundan oldukça estetik ve doğal görünür.
 • Doku dostu bir materyal olduğu için diş eti morluklarına ve iritasyonlarına sebep olmaz.
 • Doku dostu olması sebebiyle diş eti problemi bulunan hastalarda, diş eti tedavisi yapıldıktan sonra uygulanacak protezlerin zirkonyum destekli yapılması tedavinin uzun ömürlü olmasını sağlamakta.
 • Beyaz renkte olduğu için metal destekli porselenlerde zamanla oluşan diş dişeti birleşim yerindeki gri görünüm oluşmaz.
 • Oldukça dirençli bir yapıya sahiptir, bu özelliği ön ve arka bölgede güvenle kullanılmasını sağlar.
 • Isı geçirgenliği çok az olduğundan dişte hassasiyete sebep olmaz.
 • Metal destekli protezlere göre daha hafif olduğundan yapıştırıldığı zaman ağırlık hissi oluşmaz.
 • Metal destekli porselenlerde zaman zaman oluşan metalik tat zirkonyum alt yapılı porselenlerde oluşmaz.
 • Zirkonyum diş renkleri, estetik bir görünüm katar.

Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyumun diş hekimliğinde ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda dezavantaj olarak sayılabilecek durumlar, teknolojisinin çok hızla gelişmesi sonucu ortadan kalkmıştır. Buna rağmen dişe kaplama yaptırmak çoğu kişinin tereddüt etmesine sebep olmuştur. ” Kaplama diş iyi midir” “Zirkonyum zararlı mı” gibi sorular işlem öncesi çok kez sorulmaktadır. Zirkonyum diş kaplama zararları ve zirkonyum kaplama dezavantajları aslında yok denecek kadar azdır. Zirkonyum kaplama, çok uzun köprülerde kullanımı kırılma ihtimali bulunması dışında tek dezavantaj olarak sayılabilecek şey maliyetinin metal destekli porselenlere göre daha yüksek olmasıdır.


Zirkonyum Diş Tercih Oranı

Zirkonyum tedavisi hem dayanıklılık hem de estetik ve doku dostu olması sebebiyle birçok bölgede kuron veya köprü yapımında kullanılmaktadır. Tercih oranı hasta memnuniyeti ile orantılı olarak artmaktadır. Yaptıran kişilerin olumlu geri dönüşleri ve çevresine tavsiye ediyor olmaları her geçen gün protezlerini değiştirmesi gereken veya diş kayıpları neticesinde ilk defa sabit protez yaptıracak olanları zirkonyum destekli diş protezine yönlendirmekte. Hekim tarafında da zirkonyum dişin tercih oranı çok artmakta. Bunda en büyük etken hastaya istenilen estetiği sağlamadaki başarısı ve aynı şekilde doku dostu olmasının diş eti uyumu açısından sağladığı başarının hekimde oluşturduğu mesleki tatmindir. Hem hekim hem de hasta açısından giderek artan tercih oranı ile günümüzde klasik metal destekli porselen protezlerin yerini büyük oranda zirkonyum destekli porselen protezler almaktadır.


Modern teknolojik cihazların kullanıldığı  kliniğimizde, diş destekli veya implant destekli kuron veya köprü uygulamaları, basit vakalardan  ileri düzey vakalara kadar yılların tecrübesi ve yüzlerce mutlu hasta referansıyla başarıyla yapılmaktadır. 


 
Kliniğimizde yaptığımız tedavilerden örnekler :

ZİRKONYUM KAPLAMA ve GÜLÜŞ TASARIMI ÖRNEĞİ


Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye Öncesi


Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye Sonrası


Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye Sonrası
Anahtar Kelimeler :

estetik diş hekimliği      zirkonyum      gülüş tasarımı      dsd      porselen kaplama     

English Page     الصفحة العربية