fbpx

Gömülü dişler, normalde ağız içinize çıkmasını beklediğimiz ancak çeşitli sebeplerle sürememiş, dişetinin veya kemiğin altında çenelerimizin içinde kalmış olan dişlerdir.

20 yaş dişleri, en sık gömülü kalan dişlerdir. Köpek dişleri, küçük azı dişleri veya ‘surnumerer’ dediğimiz fazladan oluşmuş dişler de çenelerimizde gömülü halde duruyor olabilirler.


Diş Çekimi - Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye

Gömülü dişler, özellikle kemik içinde olduklarında hasta tarafından farkedilmezler, ağız içinde görünmezler, rutin diş hekimi kontrollerinde alınan filmlerde tespit edilirler. Diş sıranızda diş çekimi yaptırmamış olmanıza rağmen eksik bir diş olduğunu farkettiyseniz, bu dişin de çenelerinizde gömülü kalmış olma ihtimali yüksektir.


Diş Çekimi - Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - TürkiyeDiş Çekimi - Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye

Diş Çekimi - Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye

Her Gömülü Dişin Alınması Gerekli midir?

Tamamen kemik içinde olup asemptomatik yani hastaya hiçbir rahatsızlık yaratmayan,
Komşu diş ve dokularda hasara sebep olmayan,
Ağız içine çıkabilmesi için çenelerde yeterli yer bulunan
gömülü dişlerin alınmasına gerek yoktur.
 

Akademik Kaynak *De Bruyn, Lieselotte, et al. “A retrospective cohort study on reasons to retain third molars.” International journal of oral and maxillofacial surgery (2019).

 

Gömülü Dişler Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

 

1) Dişeti enfeksiyonuna (Perikoronitis) sebep olmuş yarı gömülü dişlerin varlığı

Özellikle 20 yaş dişleri, çenelerimizdeki yer darlığına bağlı olarak sıklıkla gömülü kalırlar. Yarı gömülü kalan yani bir kısmı ağız içimizde görünen, diğer kısmı dişeti altında kalan 20 yaş dişleri, dişeti enfeksiyonu oluşturmaya aday dişlerdir. Ağız içine çıkan bölümden dişeti altına kolaylıkla gıda birikimi/sıkışması olur ve bölgedeki dişeti ve çevre dokuda ‘perikoronitis’ dediğimiz enfeksiyonlara sıklıkla rastlanır.

20 yaş dişinizin etrafındaki kızarıklık, şişlik, bölgeden gelen kötü koku, kulağa yayılan ağrı, yutkunma güçlüğü lenf bezlerindeki şişlik, perikoronitisin belirtilerindendir.

2) Komşu dişleri sıkıştıracak açıda olan / sürme potansiyeli olan / baskı tarzında ağrıya sebep olan dişlerin varlığı 3) Yatık/açılı olan, komşu dişlerle ilişkili olan gömülü dişler

Komşu dişlerde çürük oluşuma sebep olabildiği gibi bu dişlere baskı yaparak köklerine zarar verebilir, ağrıya sebep olabilir veya diğer dişlerimizi sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık oluşumuna sebep olabilirler.

 

4) Gömülü dişin etrafında kistik oluşum riski bulunması

Dişlerimizin oluşum aşamasında köken aldığı yapılara ‘folikül’ denir. Folikül denilen bu yapılarda görülen genişlemeler, çenelerde kist oluşumuna zemin hazırlar, dolayısıyla bu durum gömülü dişlerin alınmasını gerektirir.


5) Ortodontik sebepler

Ortodontik tedavi öncesi çenelerde yer açmak veya ortodontik tedavi sonrasında düzgün bir şekilde sıralanan dişlere baskı/ kuvvet gelmesini önlemek amacıyla gömülü dişlerin çekilmeleri gerekebilir.


Modern teknolojik cihazların kullanıldığı  kliniğimizde, gömülü 20 yaş dişi cerrahileri dahil tüm gömülü diş operasyonları, basit vakalardan  ileri düzey vakalara kadar yılların tecrübesi ve yüzlerce mutlu hasta referansıyla başarıyla yapılmaktadır. 
Anahtar Kelimeler :

gömülü diş      20 yaş dişi      diş çekimi      cerrahi      trabzon      karadeniz     

English Page     الصفحة العربية