fbpx


Doğal, kalıcı dişlerimizin ömür boyu sürmesi amaçlanmıştır; ancak, diş çekiminin gerekli olabileceği birkaç durum vardır. Yakın zamanda bir diş çektirdiyseniz, o zaman kesinlikle yapılması ve yapılmaması gereken şeylere dikkat etmelisiniz.

Diş çekimi sonrası ne yapıp yapmayacağınızı bilmek, aşırı ağrıdan kurtulmanızı sağlayabilir ve doğru şekilde iyileşmenize yardımcı olabilir.

İşte diş çekimi yaptıktan sonra hızlı ve güvenli bir iyileşme sağlamak için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler.

 

Hemen Yemeyin veya İçmeyin

Diş hekimleri, diş çekildikten hemen sonra yemek yemekten kaçınmanızı tavsiye eder. Kan pıhtısının ekstraksiyon bölgesi etrafında oluşması zaman alır. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra yemek yemekten, içmekten ve konuşmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır.

Susamışsanız, su içmek için asla pipet kullanmayın. Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat yumuşak gıdalar tüketin.

 

Kanamayı Durdurmak için Tampon Yapın

Bir miktar kanama olacak ve diş hekiminiz sizden çekim tamamlandıktan sonra en az 45 dakika gazlı bez saklamanızı isteyecektir. Kanamanın biraz daha ağır olması durumunda, gazlı bezi ısırmanızda bir sakınca yoktur. Basınç kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

 

Buz Paketleri Kullanın

Diş çekildikten sonra hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz, ancak çoğu zaman bu anesteziden duyarsızlıktan kaynaklanır. Ayrıca, daha sonra çekilen bölgede biraz şişlik yaşayabilirsiniz.

Karmaşık çekimlerden sonra şişlik ve ağrı oluşabilir. Bu gibi durumlarda, bir buz torbası sadece şişliği azaltmanıza değil, aynı zamanda ağrıyı da kontrol etmenize yardımcı olabilir. 15-20 dakika ağzınızın dışına buz torbası uygulamalısınız.

 

Nazikçe Fırçalayın

Dişlerinizi nazikçe fırçalayın ve çekilen diş bölgesininin etrafını fırçalamaktan kaçının. Normalde, ekstraksiyonu takip eden saatler içinde ekstraksiyon etrafında bir kan pıhtısı oluşur. Fırçalama sırasında uyguladığınız basınç kan pıhtısını yerinden oynatabilir ve komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kan pıhtısının yerinden çıkmasını önlemek için dikkatlice ve olabildiğince nazikçe fırçalayın.

 

Asla Sigara İçmeyin

Diş çekildikten sonra sigara içmek birçok komplikasyona davetiye çıkarabilir. Sadece kanı zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda sadece birkaç gün içinde ekstraksiyon bölgesi çevresinde kuru yuvaların oluşmasına neden olabilir.

 

Katı Yiyeceklerden Uzak Durun

Ekstraksiyon uyuşuklukları olduğu sürece, iyi miktarda ısırma gücü gerektiren yiyecekleri yemekten uzak durun. Bu, siz bilmeden kan pıhtısına veya ekstraksiyon bölgesine zarar verebilir. İdeal olarak, diş hekimleri katı yiyecekleri yalnızca 4-5 saat çekimden sonra yemeniz gerektiğini söylüyor.

 

Aspirin Almayın

Şişliğin çok fazla ve ağrılı olduğunu da hissederseniz diş hekiminize başvurun. Ağrı kesiciler, özellikle de Aspirin çekilen diş  bölgesi çevresinde leke oluşumunu geciktirebileceği ve kanamayı arttırabileceği için kullanmayın.Anahtar Kelimeler :

diş çekimi      diş hekimi trabzon      cerrahi     

English Page     الصفحة العربية

 
Yol Tarifi (Yandex)            Diş Hekimi Muhammet Aktürk             Yol Tarifi (Google)