fbpx


Diş çekimi öncesi ve sonrasında bu uyarılarımıza uygun hareket ederseniz olası aksaklıkların önüne geçerek kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Diş çekimi sonrası tamponu hemen çıkarmayın

Diş çekimi pek çok kişi için korkutucu olabiliyor. Hatta dişinin çekilmemesine gerek olmayan pek çok kişi bu korku nedeniyle tedavisini geciktiriyor ve bunun sonucunda basit diş çürükleri bile diş kaybı ile sonlanabiliyor. Diş çekimi, koruyucu tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, çürük ve enfeksiyon (iltihap) gibi nedenlerden dolayı dolgu veya kanal tedavisi uygulamalarıyla kurtarılamayan dişler için uygulanıyor. Dişlerin kurtarılamadığı durumlarda çekim yapılacaksa dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Özellikle kişilerin diş çekimi öncesi ve sonrasında tedavi kapsamında özenli olmaları gerekiyor.

Diş çekimi sonrası

Ağzınızı en az yarım saat süreyle çalkalamayın. Ağzın çalkalanması çekimden sonra iyileşmeyi sağlayacak olan kan pıhtısının oluşumunu engelliyor ve yaranın iyileşmesinde gecikmeye neden oluyor. 
Diş çekimi sonrası hekiminizin yerleştirdiği tamponu 15-20 dakika kadar sıkıca ısırın ve normal olarak yutkunun. Tükürüğün ağızda biriktirilmesi ve sürekli olarak tükürmek kan pıhtısının oluşmasını engelleyip kanamanın devam etmesine neden olabiliyor. 
Sızıntı şeklinde olabilecek kanama 6-24 saat arasında devam edebiliyor. Kan, tükürüğünüzü boyayabiliyor. Bu nedenle kanamanızın çok olduğunu düşünüp paniğe kapılmayın. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz. 
İşlemden sonra ağrı hissedebilirsiniz. Hekiminize danışarak aspirin dışında bir ağrı kesici alabilirsiniz. Özellikle uyuşukluğunuz geçerken ağrı en yüksek değerine ulaşabilir, endişelenmeyin. 
Dişler çene kemiğine bağlı olduğundan çekim sonrasında kemik ortaya çıkıyor. Bu nedenle çekilen dişten parça kaldığını düşünebilirsiniz. Bu bölgeye dilinizi ya da herhangi bir cisim değdirmeyiniz. Birkaç gün içerisinde açık kemiğin üzeri diş etiniz ile örtülecektir. 
Çekim bölgesinde tahrişe neden olabilecek sıcak, acılı yiyeceklerden kaçının. 
Çekim sonrası 24 saat süre ile sigara içmeyin ve alkol almayın. 
Mümkünse çekimden hemen sonra araba kullanmayın. 
Diş çekiminden sonra mümkünse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup, dinlenin. Sıcak banyo yapmaktan kaçının. 
Ağzınızdaki uyuşukluk geçinceye kadar bir şey yemeyin, farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralanmaya neden olabilirsiniz. 
Diş çekiminden 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edin. 
Yüzünüzde şişme, diş çekimi zonrası ağrı, 24 saati geçen kanama, ağızda kötü bir tat ve koku hissi olursa zaman geçirmeden diş hekiminizi arayın. 
Dişinize cerrahi operasyon yapıldıysa veya diş çekiminden sonra dikiş atıldıysa kontrol randevusunu unutmayın.

 

Diş Çekimi - Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - Türkiye

Diş Çekimi - Diş Hekimi Muhammet Aktürk - Trabzon - TürkiyeAnahtar Kelimeler :

diş çekimi      diş hekimi trabzon      cerrahi      muhammet aktürk     

English Page     الصفحة العربية

 
Yol Tarifi (Yandex)            Diş Hekimi Muhammet Aktürk             Yol Tarifi (Google)